Need An Answer Now?
Description
Double Row Angular Contact Bearing - 55 mm Bore, 120 mm OD, 1.9375 in Width, Open, With Snap Ring, 30 ° Contact Angle, C3
| Specifications | |
|---|---|
| Model | 5311MG |
| Made In | UNITED STATES |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 55 mm |
| Bore Size (Imperial) | 2.16 in |
| Outside Diameter (Metric) | 120 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 4.72 in |
| Snap Ring Included | Yes |
| Bearing Type | Ball |
| Internal Clearance | C3 |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
