Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | 23124 CC/W33 |
| Made In | UNITED STATES |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 120 mm |
| Bore Size (Imperial) | 4.724 in |
| Outside Diameter (Metric) | 200 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 7.874 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Spherical |
| Internal Clearance | CN |
| Other Specifications |
|---|
|
Material: Bearing Steel Bore Type: Cylindrical Cage Type: Stamped Steel Cage- Flangeless Inner Ring Width: 62 mm Dynamic Load Rating: 510 kN Static Load Rating: 695 kN Reference Speed: 2600 r/min Limiting Speed: 3400 r/min |
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
