Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | BL311 |
| Made In | JAPAN |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 55 mm |
| Bore Size (Imperial) | 2.165 in |
| Outside Diameter (Metric) | 120 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 4.724 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Ball |
| Internal Clearance | CN |
| Other Specifications |
|---|
|
Width: 29 mm/ 1.142 in.
Cage Material: Steel
Enclosure: Open
No. of Rows: Single
Bore Type: Round
Precision Class: ABEC 1 / ISO P0
|
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
