Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | 6008DDUC3 |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 40 mm |
| Bore Size (Imperial) | 1.575 in |
| Outside Diameter (Metric) | 68 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 2.677 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Ball |
| Internal Clearance | C3 |
| Other Specifications |
|---|
|
Width: 15 mm/ 0.591 in.
Cage Material: Steel
Enclosure: 2 Rubber Seal
No. of Rows: Single Row
Bore Profile: Straight
|
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
