Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | NU 318 ECP/C3 |
| Made In | GERMANY |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 90 mm |
| Bore Size (Imperial) | 3.543 in |
| Outside Diameter (Metric) | 190 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 7.480 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Cylindrical |
| Internal Clearance | C3 |
| Other Specifications |
|---|
|
Material: Bearing Steel Bore Type: Cylindrical Cage Type: Glass Fibre Reinforced PA66 Cage Cage Material: Polyamide No. of Rows: 1 Dynamic Load Rating: 365 kN Static Load Rating: 360 kN Fatigue Load Rating: 43 kN Reference Speed: 3800 r/min Limiting Speed: 4500 r/min |
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
