Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | 22311CCKW33 |
| Made In | GREAT BRITAIN |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 55 mm |
| Bore Size (Imperial) | 2.17 in |
| Outside Diameter (Metric) | 120 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 4.72 in |
| Bearing Type | Spherical |
| Internal Clearance | CN |
| Other Specifications |
|---|
|
Width: 43 mm
Cage Material: Steel
Enclosure Type: Open
No. of Rows: Double Row
Bore Profile: Tapered 1:12
Internal Clearance: C0-Medium
|
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
