Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | UC208D1 |
| Made In | JAPAN |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 49.2 mm |
| Bore Size (Imperial) | 1.93 in |
| Outside Diameter (Metric) | 80 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 3.14 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Ball |
| Other Specifications |
|---|
|
Fillet Radius: 1.5 mm Inside Diameter: 40 mm Center of Bearing to Back of Inner Ring: 19 mm Outer Ring Width: 24 mm Inner Ring Width: 49.2 mm Duty: Standard Enclosure: Double-Sealed Material: Through Hardened Steel Seal Material: Nitrile Rubber Lubrication: Relubricatable Locking Device: SetScrew Locking Inside Ring Type: Wide Outer Ring Type: Spherical Bore Type: Round Bore Seal Type: Contact Seals Screw Size: M8 x 1 Static Load Rating (Max): 4000 lbf Dynamic Load Rating: 6550 lbf Screw Distance: 8 Limiting Speed- Grease: 3700 rpm |
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
