Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | 3208C3 |
| Condition | Used | General |
| Bore Size (Metric) | 40 mm |
| Bore Size (Imperial) | 1.575 in |
| Outside Diameter (Metric) | 80 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 3.15 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Ball |
| Internal Clearance | C3 |
| Other Specifications |
|---|
|
Width: 1.189 in. / 30.2 mm
Cage Material: Polyamide
Enclosure Type: Open
No. of Rows: Double Row
Bore Profile: Straight
|
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
