Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | 5210E2Z/C3 / 5210MFF |
| Made In | UNITED STATES |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 50 mm |
| Bore Size (Imperial) | 1.97 in |
| Outside Diameter (Metric) | 90 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 3.54 in |
| Bearing Type | Ball |
| Internal Clearance | C3 |
| Other Specifications |
|---|
|
Inside Diameter: 50 mm
Outside Diameter: 90 mm
Width: 30.2 mm
Cage Material: Steel
Closure Type: Double Shield
No. of Rows of Balls: Double Row
Dynamic Load Rating: 53.9 kN
Static Load Rating: 58.5 kN
|
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
