Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | C2208KTN9/C3 |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 40 mm |
| Bore Size (Imperial) | 1.574 in |
| Outside Diameter (Metric) | 80 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 3.149 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Roller |
| Internal Clearance | C3 |
| Other Specifications |
|---|
|
Bore Type: Tapered 1:12 Cage Material: Fiberglass Reinforced Nylon Closure Type: Open Fillet Radius: 1mm Maximum Speed: 11,000 rpm Operating Temperature Range: 392 deg. F Overall Width: 23 mm Radial Dynamic Load Capacity: 90 kN Radial Static Load Capacity: 86.5 kN |
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
