Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | NU316EM1C3 |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 80 mm |
| Bore Size (Imperial) | 3.15 in |
| Outside Diameter (Metric) | 170 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 6.69 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Cylindrical |
| Internal Clearance | C3 |
| Other Specifications |
|---|
|
Width: 39 mm
Cage Material: Brass
Enclosure Type: Open
No. of Rows: Single Row
Bore Profile: Straight
Separable: Inner Ring - Both Sides
|
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
