Need An Answer Now?
Description
| Specifications | |
|---|---|
| Model | R18ZZ |
| Condition | Surplus New | General |
| Bore Size (Metric) | 28.575 mm |
| Bore Size (Imperial) | 1-1/8 in |
| Outside Diameter (Metric) | 53.975 mm |
| Outside Diameter (Imperial) | 2-1/8 in |
| Snap Ring Included | No |
| Bearing Type | Ball |
| Internal Clearance | CN |
| Other Specifications |
|---|
|
Width: 12.7 mm/ 0.5 in.
Cage Material: Steel
Enclosure: 2 Metal Shields
No. of Rows: Single
Bore Profile: Straight
|
Estimate shipping
Payment & Security
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
