Motor Management Relay 269PLUS-100P-120VAC
SKU: 155028
Price:
Shipping calculated at checkout
Stock:
Only 1 unit left
Make an Offer
Need An Answer Now?
Description
Specifications
Model 269PLUS-100P-120VAC
S/N: D5283229
Made In CANADA
Condition Used
General
Amps 3 amps
Relay Type Control Relay
Mounting Style Bolt-On
Other Specifications
Input Power: 80-150 VAC/VDC, 3A max
Frequency: 50/60 Hz or DC
RTD Inputs: 100 ohm platinum RTD option
CT Inputs: 3 phase CT inputs, 1A/5A terminals visible
Ground Fault CT: 2000:1 / 5A module visible
Output Relays: Trip, alarm, auxiliary relays visible
Communication: RS422 and RS485 terminals visible
Contact Rating: 250 VAC, 10A resistive; 1/4 HP at 125 VAC; 1/2 HP at 250 VAC